A další jarní téma:) Kromě klíčení ovsa, jako Velikonoční dekorace, můžeme klíčit celoročně! A to spoustu druhů semen a semínek. Víte jak na to a proč je dobré klíčení vyzkoušet?
Při klíčení se využívá toho, že se semena probouzejí v rostlinu a tím se v nich probouzí řada enzymů. Klíčky jsou tedy plné vitaminů (především skupiny B a C), minerálních látek (hořčík, vápník, železo, fosfor) a také bílkovin.
Jsou pro nás levným a dostupným zdrojem vitaminů, posilujících imunitu. Ideální je klíčky konzumovat celoročně, ale zejména v zimě a na jaře, kdy ještě není dostatek čerstvé zeleniny, jsou vynikajícím obohacením jídelníčku.
Klíčky je samozřejmě možné koupit již hotové v supermarketech, určené k přímé spotřebě. Při jejich nákupu dejte ale pozor čerstvost a případný výskyt plísní!
Při klíčení doma, máme vždy lepší přehled o stáří klíčků a také o tom, jakou péči jim věnujeme. Navíc kupovaní hotových klíčků se časem dost prodraží. Balení semínek ke klíčení pořídíte za pár korun, speciální vybavení je sice počáteční investice, ale dá se bez něj obejít, než klíčení natolik propadnete, že budete chtít, aby bylo třeba také stálou ozdobou kuchyně:)
Při výběru toho co budeme klíčit je důležité si dát pozor na kvalitu semen. Doporučuji používat semena v bio kvalitě a zároveň jen semena, která jsou na to určena. Nakoupit semena vhodná ke klíčení je možné téměř v každé zdravé výživě – v těch větších mívají i speciální příslušenství, které celý proces klíčení usnadní. Není vhodné moc experimentovat, dopředu si zjistit, jestli semeno, které chceme klíčit, je vhodné v naklíčené formě konzumovat.
U některých semen vznikají při klíčení nežádoucí látky. Ty stejné látky se se naopak při vaření ničí (fazole). Některá semena jsou po naklíčení dokonce jedovatá (semena melounu honeydew). Semena nakoupena v zahradnictví bývají chemicky ošetřena a tím pádem také nejsou k nakličování vhodná.
Nejčastěji se klíčí toto..
Luštěniny: čočka, mungo, hrách, cizrna
Obilniny: špalda, oves, žito, ječmen, pohanka
Zelenina: ředkvička, rukola, řeřicha, bazalka, brokolice
Semínka: slunečnicové, chia
Dále vojtěška (alfaalfa), hořčice..
V zásadě existují dva způsoby klíčení. Drobná semena, která se klíčí na misce. A to buď jednoduše na vatě nebo ve speciální nakličovací misce. A větší semena, která se klíčí v klíčící nádobě- tou může být zavařovací láhev překrytá tenkým plátýnkem, pet láhev s ustřihnutou horní částí, nebo použijeme speciální klíčící sklenici (viz. obrázky).
1. Krok – namočení semen v hrníčku, misce (jiné než nakličovací).
Semena, které tvoří po namočení gel stačí namáčet 15-20 minut (chia, řeřicha, rukola), ostatní (ředkvička, brokolice) se namáčejí déle, nejlépe přes noc (8 hodin).
2. Krok- rozprostření semen po sítku, do spodní misky dejte vodu
3. Krok- zakrytí talířkem na 2-3 dny, v průběhu, je-li to potřeba se semínka vlhčí rozprašovačem (1-2x denně)
4. Krok- odkrytí misky, vlhčete ráno a večer rozprašovačem, jakmile začnou semínka mít kořínky je možné místo rozprašovače použít mírný proud vody a semínka proplachovat, po celou dobu udržujte vodu ve spodní misce čistou, pravidelně ji vyměňujte
5. Krok – 6.-8. den od namáčení můžeme zpravidla klíčky konzumovat
1.Krok- namáčení semen, již přímo ve sklenici, většinou přes noc (cca 8 hodin)
2.Krok- ráno se máčecí voda vylije, semena se propláchnout čistou vodou a sklenice se obrátí dnem vzhůru a umístí na speciální stojánek, kde může přebytečná voda odkapávat
3.Krok- pravidelné proplachování, nejméně ráno a večer, klidně častěji
4.Krok – sklízení, většinu naklíčených semen je možné konzumovat již 3.-5. den, (délka klíčku by měla být cca 1,5cm), je dobré je konzumovat čerstvé, pokud dodržujete čistotu při manipulaci, je možné je ve sklenici skladovat i pár dní v ledničce. Lepší je vždy klíčit takové množství, které víte, že jste schopni dostatečně rychle použít.
A kam nejlépe umístit nakličovadla? Není dobré je dávat parapet na přímé slunce. Klidně je můžete mít i v rohu kuchyňské linky, vhodná je pokojová teplota, pokud máte doma teplo nebo klíčíte v letních měsících, je potřeba semena častěji proplachovat.
Použití klíčků je velice rozmanité. Dají se přidat prakticky do všeho. Některá se používají pro svou výraznou chuť, to platí zejména pro ředkvičku, rukolu, řeřichu, hořčici. Jejich přidání do salátů, obležených housek, pomazánek, pokrm příjemně ochutí.
Naklíčené luštěniny se přidávají na „ozdobu“ hotových polévek, přidávají se do pomazánek, nebo se jen tak dají na namazané pečivo, ke zvýšení nutriční hodnoty pokrmu.
Jak je nejraději používáte Vy?